Naucz się prawidłowej techniki wspinaczki

Zanim zaczniesz się wspinać, musisz się upewnić, że robisz to poprawnie. W przeciwnym razie możesz zrobić sobie krzywdę. Upewnij się, że instruktażu udzieli ci profesjonalny instruktor wspinaczki. Kiedy zaczynasz wspinaczkę, powinieneś stosować technikę "kraba". Zegnij kolana i trzymaj stopy blisko rąk na ścianie. Dzięki temu będziesz mógł używać nóg do odpychania się od ściany, co pomoże Ci wspinać się wyżej. Gdy będziesz wspinać się wyżej i nabierzesz pewności siebie, możesz przejść do bardziej standardowej techniki wspinania, która polega na umieszczeniu stóp nad lub za sobą.

Jak trzymać ciało podczas wspinaczki

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz się wspinać, ważne jest, abyś prawidłowo trzymał swoje ciało. W przeciwnym razie możesz uszkodzić plecy i ramiona. Upewnij się, że otrzymałeś instrukcje od profesjonalnego instruktora wspinaczki. Przyjmij pozycję usztywniającą: Kiedy po raz pierwszy zaczynasz się wspinać, musisz przyjąć pozycję asekuracyjną. W tej pozycji chcesz mieć pewność, że chronisz dolną część pleców. Aby to zrobić, należy zgiąć kolana i cofnąć biodra do tyłu. Plecy powinny być proste, a ramiona rozluźnione. Przyjmij zrelaksowaną pozycję:

  • Gdy stajesz się bardziej zaawansowany, możesz przyjąć pozycję rozluźnioną. W tej pozycji należy upewnić się, że plecy są proste, a ramiona rozluźnione.

  • Kiedy zaczynasz wspinać się po raz pierwszy, prawdopodobnie będziesz stosować technikę "kraba". W tej technice jedną ręką będziesz chciał chwycić ścianę nad sobą, a drugą ręką naciskać na ścianę pod sobą.

  • Gdy będziesz bardziej zaawansowany i będziesz miał większą siłę mięśni, możesz przejść na bardziej standardową technikę wspinaczki.

Po przejściu na standardową technikę wspinania należy chwycić się uchwytów nad sobą i naciskać stopami na ścianę pod sobą. Stopy można wykorzystać jako kotwice, umieszczając je po obu stronach szczeliny lub szwu w ścianie.

Wspinaj się z doświadczonymi wspinaczami

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz się wspinać, warto poprosić o linę górną. Pozwoli ci to wspinać się bez konieczności prowadzenia wspinaczki i nie będziesz musiał martwić się o zakotwiczenie się. Gdy już poczujesz się pewnie z podstawami wspinaczki, możesz zapytać instruktora, czy możesz zacząć wspinać się z przewodnikiem. Prowadząc wspinaczkę, będziesz odpowiedzialny za własne bezpieczeństwo i upewnienie się, że nie narażasz innych na niebezpieczeństwo. Kiedy zaczynasz się wspinać, prawdopodobnie będziesz chciał wspinać się w pomieszczeniach zamkniętych na sztucznych ścianach skalnych. Wspinaczka w pomieszczeniach pozwala na wspinanie się o każdej porze roku i dnia, nie trzeba się też martwić o złą pogodę czy insekty. Gdy wspinaczka stanie się bardziej komfortowa, można zacząć wspinać się na zewnątrz. Jeśli zdecydujesz się na wspinaczkę na świeżym powietrzu, powinieneś zapoznać się z powszechnie używanymi terminami wspinaczkowymi i pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa!