Oczyszczacze powietrza: wybór najlepszych modeli

Nowoczesne oczyszczacze powietrza ułatwiają utrzymanie optymalnych warunków w mieszkaniach. Warto zadbać o to, aby dom był czysty i zdrowy – dzięki temu będziemy się w nim odpoczywać i spokojniej realizować codzienności. Niektóre urządzenia mają drugorzasowe funkcje – posiadają aparat do samooptymalniania powietrza oraz system neutralizujący zapachy. W sklepach sprzedawane są różnego rodzaju oczyszczacze powietrza, które możemy podzielić na kilka grup.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Na rynku można znaleźć cztery rodzaje oczyszczaczy powietrza. Są one klasyfikowane zgodnie z mechanizmem oczyszczania powietrza.

Pierwszy typ to bezchemiczny oczyszczacz powietrza. Wykorzystuje filtr do wychwytywania cząstek i innych zanieczyszczeń w powietrzu, a następnie uwalnia czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia.

Drugi typ to filtr elektrostatyczny, który wykorzystuje ładunek elektryczny do przyciągania cząstek, a następnie uwalniania ich z powrotem do atmosfery.

Trzeci typ to jonizator, który rozbija cząsteczki za pomocą naładowanych elektrycznie jonów przed wypuszczeniem czystego powietrza z powrotem do pomieszczenia. Czwarty typ to fotokatalizator, który uwalnia rodniki tlenowe, które rozkładają cząsteczki przed uwolnieniem czystego powietrza z powrotem do tego pomieszczenia.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które swoją nazwę wzięło od swojej pierwszej funkcji. Pozwala usunąć z powietrza wszelkie toksyny, kurz i inne drobne śmieci. Dzięki temu dom będzie miał lepszą jakość powietrza, a my będziemy czuli się w nim lepiej. Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które mają służyć różnym sposobom oczyszczania powietrza. W zależności od rodzaju oczyszczacza powietrza zmienia się też sposób oczyszczania powietrza.

Oczyszczanie mechaniczne polega na wyciąganiu ze powietrza toksyn poprzez wentylację. W tym sposobie oczyszczania najczęściej wykorzystuje się zasobniki, które zbierają zanieczyszczenia, a następnie odprowadzają je do zlewu. Urządzenia tego rodzaju nie są w stanie usunąć głównych przyczyn zanieczyszczenia, jak np. pyłu.

Ozonowanie i ozymiany - funkcje oczyszczaczy powietrza

Ozon i rewitalizacja to dwie funkcje oczyszczaczy powietrza. Ozonowanie to proces, w którym oczyszczacz powietrza uwalnia ozon do powietrza. Proces ten służy do zabijania bakterii i wirusów w powietrzu. Ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe, które może pomóc w dezynfekcji powierzchni.

Rewitalizacja to funkcja oczyszczacza powietrza, która ma na celu odświeżenie środowiska wewnętrznego poprzez uwolnienie jonów ujemnych do powietrza.

Ozymiany to najtrudniejszy sposób oczyszczania powietrza, w wyniku którego mamy do czynienia z dokładnym oczyszczeniem. Ozonowanie polega na dodaniu do powietrza substancji ogólnie znanej jako ozon. Ozonowanie może być różnego rodzaju, ze względu na to, że ozonowanie może być mechaniczne, biologiczne, chemiczne itd. Ozonowanie ma na celu usunięcie zanieczyszczeń takich jak: roztocza, pleśnie, grzyby czy drobnoustroje. Ozonowanie jest najdroższym sposobem oczyszczania powietrza, jednakże również najskuteczniejszym.