Wady i zalety inwestowania w kryptowaluty

Jak widać, istnieje kilka plusów i minusów inwestowania w kryptowaluty. Oczywiście nie jest dobrym pomysłem lokowanie wszystkich swoich pieniędzy w waluty cyfrowe, ale mogą one stanowić użyteczny dodatek do zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Pomimo szumu, kryptowaluty są wciąż w powijakach i dopiero okaże się, czy w przyszłości staną się głównym aktywem inwestycyjnym.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz inwestować w kryprowaluty

Ponieważ coraz więcej osób interesuje się kryptowalutami, ważne jest, aby zrozumieć ryzyko z nimi związane. Oto pięć rzeczy, o których inwestorzy powinni pamiętać przed zainwestowaniem w kryptowaluty:

- Niesprawdzona technologia: Kryptowaluty są zbudowane na obietnicy, że technologia blockchain może stworzyć nowy, zdecentralizowany system finansowy. Ale technologia blockchain jest niesprawdzona, a wielu ekspertów finansowych ostrzega, że kryptowaluty są bańką z niewielką szansą na długoterminowy sukces.

- Wysokie ryzyko: Rynek kryptowalut jest niezwykle ryzykowny i zmienny, a bitcoin i inne waluty cyfrowe codziennie doświadczają znacznych wahań cen. W rzeczywistości w listopadzie 2017 roku bitcoin doświadczył 80% spadku wartości w ciągu zaledwie kilku tygodni, a w grudniu 2017 roku spadł o 50%. Inwestycje w kryptowaluty są wysoce spekulacyjne i wiążą się z wieloma zagrożeniami, w tym z ryzykiem utraty wszystkich swoich pieniędzy.

- Brak nadzoru ze strony rządu: Kryptowaluty istnieją poza kontrolą rządu, co oznacza, że nie ma organu regulacyjnego, który chroniłby inwestorów. Ponadto giełdy cyfrowe, na których ludzie kupują i sprzedają kryptowaluty, są często nieuregulowane i działają poza jurysdykcją rządowych organów regulacyjnych. Innymi słowy, jeśli stracisz pieniądze na rynku kryptowalut, istnieje duża szansa, że nigdy ich nie odzyskasz.

- Brak wartości wewnętrznej: Wartość walut cyfrowych opiera się wyłącznie na podaży i popycie. Im więcej osób będzie chciało kupić daną walutę cyfrową, tym bardziej wzrośnie jej wartość.

- Wysoka zmienność: Kryptowaluty są niezwykle zmienne w swojej naturze. Cena danej waluty cyfrowej może codziennie ulegać dzikim wahaniom.

Zalety inwestowania w kryptowaluty

- Dostęp do szerszej bazy inwestorów: Kryptowaluty otwierają drzwi do szerszej bazy inwestorów. Każdy, kto ma dostęp do Internetu, może inwestować w kryptowaluty, w przeciwieństwie do akcji, w przypadku których musisz być akredytowanym inwestorem lub mieć hojnych przyjaciół, którzy chętnie pozwolą ci pożyczyć swoje osobiste akcje. Każdy może inwestować w kryptowaluty, w tym nieletni, emeryci i osoby mieszkające poza USA.

- Nieistniejące opłaty transakcyjne: W przeciwieństwie do tradycyjnego handlu akcjami, nie ma żadnych opłat handlowych, gdy kupujesz lub sprzedajesz kryptowalutę.

- Płynność: Handel kryptowalutami jest wysoce płynny, co oznacza, że możesz sprzedać swoje waluty cyfrowe kiedy tylko chcesz. Handel akcjami, z drugiej strony, jest przeciwieństwem płynności. Sprzedaż akcji zajmuje dużo czasu i być może będziesz musiał sprzedać je ze stratą, jeśli nie znajdziesz kupca.

- Niska bariera wejścia: W przeciwieństwie do tradycyjnego handlu akcjami, nie potrzebujesz dużo pieniędzy, aby rozpocząć inwestowanie w kryptowaluty. Możliwe jest kupowanie niewielkich ilości walut cyfrowych za pomocą zaledwie kilku dolarów.

Wady inwestowania w kryptowaluty

- Wysokie ryzyko: Kryptowaluty są wysoce spekulacyjne i ryzykowne, więc lepiej zainwestować w nie tylko wtedy, gdy masz dodatkowe pieniądze, na których utratę możesz sobie pozwolić.

- Brak nadzoru rządowego: Nie ma żadnych regulacji rządowych, które chroniłyby inwestorów na rynku kryptowalut. W rezultacie bezpieczeństwo i ochrona Twoich pieniędzy jest całkowicie w Twoich rękach.

- Brak wartości wewnętrznej: Kryptowaluty nie mają wartości wewnętrznej. W przeciwieństwie do akcji, które odzwierciedlają kondycję finansową firmy, kryptowaluty nie mają wartości wewnętrznej. Ich wartość opiera się wyłącznie na podaży i popycie.

- Wysoka zmienność: Kryptowaluty są niezwykle zmienne w swojej naturze. Cena danej waluty cyfrowej może codziennie ulegać dzikim wahaniom.

- Implikacje podatkowe: Inwestowanie w kryptowaluty oznacza, że jesteś odpowiedzialny za płacenie podatków od wszelkich zysków kapitałowych. Jeśli wykorzystasz fundusze, które zyskały na wartości, aby kupić inne aktywa, takie jak nieruchomości, możesz wywołać zdarzenie podlegające opodatkowaniu - nawet jeśli nie spieniężysz swojej inwestycji w kryptowaluty.